Domov Odpovede na otázky Ktorú rúru zvoliť s metódou katalytického alebo pyrolytického čistenia?

Ktorú rúru zvoliť s metódou katalytického alebo pyrolytického čistenia?

Bolo treba vymeniť rúru. A v urgentnej výmene. Vyvstala otázka, ktorú pec si kúpiť. S výrobcami a modelmi si myslím, že na to prídete. Nie je však úplne jasné, čo je lepšie vziať do úvahy: pec s katalytickým alebo pyrolytickým čistením.

 

 

 

Otázka je zodpovedaná:

Igor MarkovIgor Markov

Pred odpoveďou na otázku musíte starostlivo preštudovať oba typy. Rozdielov je veľa. Otázka sa netýka iba ceny. Použité technológie sú také odlišné, že nie sú vhodné pre každého. Nie je tu však nič zložité. Aby ste pochopili, ako jednotlivé typy fungujú, nemusíte mať žiadne špeciálne znalosti. Pokúsme sa obidve opísať jednoduchými slovami.

Pyrolýzna pec: minimálne rušenie

Táto metóda je založená na zahriatí rúry na veľmi vysoké teploty. Asi 500 ° C Nečistoty pokrývajúce steny sú karbonizované a tvoria sadze. Samotný postup čistenia sa vykonáva samostatne. Počas čistenia musia byť z rúry odstránené všetky súčasti, plechy na pečenie, riad, rošty. Zatiaľ čo sa rúra čistí. Vonkajšie steny rúry sa tiež veľmi zahrejú. Až do 90 ° C. Preto musíte byť opatrní. Udržujte deti a domáce zvieratá v dostatočnej vzdialenosti. Oplatí sa chrániť okolitý nábytok pred účinkami teploty. Rúra musí byť v určitej vzdialenosti od iných predmetov. Samotné steny sa nelíšia od bežných. Pokryté žiaruvzdornou farbou. S rovným a hladkým povrchom. Po skončení zostáva len odstrániť vzniknuté sadze.

Výhody čistenia pyrolýzou

 • nemajú spotrebný materiál, všetky komponenty majú rovnakú životnosť ako samotná rúra;
 • táto životnosť je dlhšia ako u iných typov;
 • všetky časti rúry sú vyčistené, steny aj dvere;
 • vzhľad nie je nijako špeciálne potiahnutý vnútornými povrchmi.

Nevýhody čistenia pyrolýzou

 • počas čistenia sa môže objaviť zápach horenia;
 • vysoká spotreba elektrickej energie;
 • zvýšené požiadavky na elektrické vedenie;
 • implementácia iba v elektrických rúrach;
 • mierne vyššia cena;
 • potreba zvlášť čistiť plechy na pečenie a rošty.

Pozri tiež - Vstavané elektrické rúry: hlavné kritériá výberu

Katalyzovaná rúra: pripravuje a čistí

Katalytické rúry, ľahké čistenie a úspora času, avšak s nutnosťou výmeny dielov. Katalytická čistiaca pec sa vyznačuje predovšetkým vnútorným dizajnom. Na stenách sú pripevnené odnímateľné katalytické panely. Na ktoré sa nanáša špeciálne zloženie. Je to on, kto čistí rúru. Zloženie je pórovitý materiál. Tieto póry obsahujú špeciálnu látku, ktorá absorbuje znečistenie. Z tohto dôvodu získava rúra na pečenie trochu neobvyklý vzhľad. A steny sú na dotyk znateľne drsné. Táto technika umožňuje samočistenie rúry aj počas varenia. Jedlá zároveň nezískajú žiadne škodlivé vlastnosti ani nepríjemný zápach.

Na aktiváciu procesu je zvyčajne potrebná teplota nad 140 ° C. V póroch sa znečistenie rozkladá na najjednoduchšie neškodné látky. Potom sa dajú ľahko utrieť vlhkou handričkou. Samotné panely majú určitú životnosť. A musia sa meniť každých 5 rokov. Vyrábajú sa v jednostrannom a obojstrannom vyhotovení. Určenie, či je potrebné vymeniť panel, je dosť ľahké. Bude to viditeľné na základe hromadenia znečistenia. Samotnú výmenu je možné vykonať nezávisle a doma. Zvyčajne musíte podľa pokynov doslova odskrutkovať pár skrutiek.

Výhody katalytického čistenia

 • vonkajšie steny sú vyhrievané rovnakým spôsobom ako v bežných peciach;
 • úspora času v dôsledku čistenia v čase varenia;
 • realizovateľné pre plynové rúry.

Nevýhody katalytického čistenia

 • prítomnosť spotrebného materiálu - katalytické panely;
 • je tiež potrebné osobitne vyčistiť odnímateľné prvky;
 • panely nie sú nainštalované na dverách, musia sa čistiť štandardnou metódou;
 • zložitá kontaminácia si vyžaduje niekoľko postupov.

Pozri tiež - Výhody a nevýhody katalytickej čistiacej pece

Pyrolýza alebo katalýza - čo je lepšie?

Urobme komparatívnu analýzu podľa niekoľkých kritérií. Začnime cenou: katalytické sú nižšie. Kompatibilita: Pyrolytické rúry sú vhodné iba pre elektrické rúry. Nevýhody: V pyrolytických rúrach sú vonkajšie steny veľmi horúce a je potrebný samostatný postup čistenia. Niekedy sa objaví nepríjemný zápach. V katalyzátoroch musíte dvere vyčistiť ručne.

Teraz môžeme vyvodiť závery. Po prvé, tí, ktorí žijú v plynových domoch, potrebujú rúry s metódou katalytického čistenia. Sú vhodné aj pre tých, ktorí šetria na elektrine. Nie sú náročné na napájanie, takže sú vhodné pre staré domy.

Ale pre tých, ktorí neradi strácajú energiu navyše pri čistení, sú vhodné pyrolytické. U oboch typov zostal problém s čistením odnímateľných vnútorných prvkov: police a podnosy nevyriešený. Ako obvykle budú musieť byť odvezené k umývadlu a umyté čistiacimi prostriedkami. Problém prehriatia skrinky sa podarilo vyriešiť u drahších modelov, kde sa používa prídavné chladenie. Aj keď v každom prípade bude vzduch v kuchyni veľmi horúci.

Pozri tiež - Recenzia elektrickej rúry "ruský sporák"

Nové odpovede na otázky čitateľov:

Všetky odpovede
29937 0

Pridať komentár

Ako si vybrať

Recenzie

Opravy