Domov Prevádzkový poriadok Malé domáce spotrebiče Akí sú fanúšikovia a ich vlastnosti

Akí sú fanúšikovia a ich vlastnosti

Čerstvý vzduch nasýtený kyslíkom - čo sa bežne nazýva „zdravá atmosféra“ - je predpokladom pohodlného a útulného domova. Ale vďaka zvláštnostiam usporiadania moderných domov, inštalácii kovoplastových okien je objem prirodzeného vetrania nedostatočný. Ale moderné byty, ktoré majú dostatok plastov a chemikálií, potrebujú hlavne pravidelnú výmenu vzduchu. Inštalácia systému núteného vetrania rieši problém cirkulácie vzduchu. Ventilátor je hlavnou súčasťou týchto systémov. Zvážme podrobnejšie, aké sú zariadenia, vlastnosti ich dizajnu a fungovania.

TOP 10 najlepších fanúšikov s Aliexpress

Dizajnové prvky a typy

Ventilátor je mechanické zariadenie určené na prívod, odvod a zmiešanie vzduchových hmôt. Cirkulácia vzduchu sa vytvára v dôsledku vytvorenia tlakového rozdielu, ktorý sa vyskytuje medzi výstupným a vstupným kanálom ventilačnej jednotky. Takéto zariadenie je klasifikované podľa účelu, miesta a spôsobu inštalácie, výkonu, technických vlastností. Najbežnejšia metóda zoskupovania je podľa atribútu alebo zariadenia. Existuje päť typov ventilátorov.

Pozri tiež - 10 najlepších fanúšikov kúpeľne

Axiálne

Axiálne (tiež nazývané axiálne) modely sa rozšírili vďaka svojej jednoduchej a spoľahlivej konštrukcii:

 • hlavným prvkom je valcový plášť / plášť, v ktorom sú poskytnuté špeciálne montážne otvory na upevnenie ventilátora;
 • koleso s čepeľami - čepele sú pevne zafixované, výber vzdialenosti a uhla natočenia nožov umožňuje nastaviť tlak a rýchlosť prúdenia vzduchu;
 • pohon - elektrický motor je zabudovaný do samotného zariadenia, poskytuje otáčanie kolesa s nožmi;
 • rozdeľovače, kapotáže a difúzory - zlepšujú aerodynamické vlastnosti modelu a jeho výkonnosť a znižujú hydraulické straty.

Princíp činnosti axiálneho ventilátora - lopatky vďaka rotácii zachytávajú vzduch a presúvajú ho cez zariadenie. Prúd vzduchu sa pohybuje pozdĺž osi otáčania kolesa s lopatkami a v radiálnom smere (t. J. Od stredu k okrajom tela) nedochádza prakticky k žiadnemu pohybu.

Výhody:

 • kompaktná veľkosť, takže nevyžadujú veľa miesta na inštaláciu;
 • vysoká účinnosť, pri nízkej spotrebe energie môžete dosiahnuť husté prúdenie vzduchu;
 • nízka cena;
 • nízka hladina hluku;
 • jednoduchosť obsluhy, údržby a opráv.

Axiálny ventilátor je možné použiť aj v reverznom smere, potom sa však jeho účinnosť zníži o 40 - 50%. Existuje jedna nevýhoda - axiálny typ zariadenia nemôže vytvárať veľmi silné prúdenie vzduchu, ktoré je potrebné v priemyselných zariadeniach. Preto sa najbežnejšie používajú v každodennom živote a v domácich ventilačných systémoch, napríklad ako výfuk v kuchyni alebo v kúpeľni.

Pozri tiež - Ventilátor do kúpeľne

Radiálne

Základ radiálneho ventilátora (tiež nazývaného odstredivý ventilátor) je tvorený puzdrom v tvare špirály, vo vnútri ktorého je umiestnené obežné koleso. Pri otáčaní vzniká odstredivá sila, ktorá nasáva vzduch cez sacie hrdlo v strede zariadenia. Potom je vzduchová hmota nasmerovaná do obvodovej časti ventilátora, odkiaľ je cez potrubie vháňaná do vetranej miestnosti. Ďalším znakom je to, že prúd vzduchu do neho vstupuje v axiálnom smere a je vytláčaný radiálnym pohybom (jeho smer je tangenciálny k puzdru puzdra), je vždy kolmý na prichádzajúci prúd.

Hlavným pracovným prvkom je valec s čepeľami pripevnenými po obvode v rovnakej vzdialenosti. V závislosti od tvaru a umiestnenia čepelí možno dosiahnuť rôzne efekty:

 • dopredu zakrivené - vytvorte vysoký tlak a pracujte s veľkým objemom vzduchu;
 • Zakrivený chrbát - zabraňuje hromadeniu prachu, vhodný pre prácu v prostrediach s vysokým tlakom;
 • aerodynamické krídlo - veľmi nízka hlučnosť a vysoký výkon.

Hlavnými výhodami radiálnych ventilátorov je získanie vysokého tlaku prúdenia vzduchu s dostatočne malými rozmermi, trvanlivosti, nízkej hladiny hluku a schopnosti pracovať v nepretržitom režime. Preto sa často používajú v priemysle, najmä tam, kde sa vyžaduje silné neustále vetranie - vo veľkých kancelárskych budovách a nákupných a zábavných komplexoch, supermarketoch, skladoch, garážach atď. Vďaka schopnosti rýchlo odstraňovať znečistené ovzdušie sa aktívne používajú v nebezpečných odvetviach. V každodennom živote sa radiálne ventilátory čoraz viac používajú v kuchynských digestoroch a v potrubnom vetraní.

Pozri tiež - Ako funguje ventilátor bez čepele

Diagonálne

Dizajnový prvok diagonálneho ventilátora je kombináciou výhod axiálnych a radiálnych typov ventilátorov. Použitie kužeľovitého tvaru plášťa a špeciálneho obežného kolesa umožnilo zvýšiť rýchlosť pohybu vzduchových hmôt. Dizajn diagonálneho modelu je kompromisným riešením, ktoré optimalizuje tri parametre naraz - výkon a hladinu hluku pri zachovaní kompaktnej veľkosti. Diagonálne ventilátory sú inštalované vo ventilačných systémoch s dlhými vzduchovými kanálmi.

Diametrické

Priečny (tangenciálny) ventilátor s predĺženým plášťom, ktorý má odbočné potrubie a difúzor. Vo vnútri je nainštalované bubnové obežné koleso. Šikmé čepele poskytujú dvojnásobný pohyb vzduchu kolmo na os otáčania. Hlavnou výhodou je rovnomerný plochý a široký prúd vzduchu. Používajú sa v tepelných závesoch a jednotkách fan coilov.

TOP 10 najlepších fanúšikov s Aliexpress

Priamy tok

Zariadenie a princíp činnosti tohto typu ventilátorov sa veľmi líši od tých, ktoré sú diskutované vyššie. Toto je absolútne bezpečné zariadenie, pretože nemá čepele. Môžete si zvoliť možnosť umiestnenia na podlahu pre inštaláciu v miestnostiach, kde majú prístup deti alebo domáce zvieratá.

Prúdenie vzduchu v modeli s priamym prúdením je tvorené špeciálnou turbínou, ktorá je inštalovaná v základni. Turbína nasáva vzduch štrbinami v základni, silne ho stláča a smeruje do rámu s veľmi úzkymi smerovými štrbinami. Vzduch unikajúci pod tlakom podľa zákonov aerodynamiky tiahne ďalšie susedné vrstvy vzduchu. V zadnej zóne ventilátora sa vytvára podtlaková zóna, do ktorej prúdia vzduchové hmoty. Táto technológia „násobenia vzduchu“ umožňuje získať prúd vzduchu prechádzajúci rámom, ktorý je 15–20-krát väčší ako objem, ktorý je čerpaný turbínou. Rám môže mať akýkoľvek tvar - od dokonalého kruhu až po veľmi pretiahnutý ovál, čo dizajnérom otvára veľmi veľké príležitosti.

Ďalšie výhody oproti tradičným typom technológií:

 • schopnosť plynulo nastaviť intenzitu prúdenia vzduchu, jeho smer - na to stačí otočiť krúžok;
 • Úspora elektrickej energie - pri rovnakom výkone ako pri axiálnom zariadení spotrebuje zariadenie s priamym tokom o 20% menej elektriny.

Hlavnými nevýhodami ventilátora s priamym prúdením sú vysoká cena a vysoká hlučnosť, pretože vzduch prechádza úzkymi štrbinami rýchlosťou 85–90 km / h.

Pozri tiež - Ako si vybrať perfektnú klimatizáciu pre váš domov a byt

4268 0

Pridať komentár

Ako si vybrať

Recenzie

Opravy