Domov Opravy Klimatizačné zariadenie Ako si sami opravíte klimatizáciu

Ako si sami opravíte klimatizáciu

Pohodlie v našich domoch nám dáva nielen prítomnosť nábytku, ale aj domáce spotrebiče. Tieto zariadenia nám nielen uľahčujú život, ale vytvárajú aj útulnosť a určitý koncept luxusu. Pri nákupe sa však vždy čudujete, ako dlho nám to bude slúžiť. A to nie vždy závisí od kvality samotného zariadenia a jeho charakteristík. Domáce spotrebiče vo všeobecnosti ovplyvňujú faktory, ako je správna prevádzka, manipulácia a údržba. Akákoľvek technika si vyžaduje náležitú starostlivosť a údržbu. Výnimkou nie je ani klimatizácia, ktorá udržuje vo vašej domácnosti nielen požadovanú teplotu, ktorá vám najlepšie vyhovuje. A preto, aby vám mohol verne slúžiť dlho, musíte mať základné vedomosti o jeho údržbe a v prípade potreby o oprave. Ako opraviť klimatizáciu vlastnými rukami, sa dozviete v tomto článku.

TOP 9 najlepších prenosných klimatizácií od spoločnosti Aliexpress

Možné poruchy

Možné poruchy

Mnoho používateľov tak zložitého vybavenia, ako je klimatizácia, sa zaujíma o otázku: je možné opraviť zariadenie svojpomocne bez toho, aby ste sa uchýlili k pomoci špecialistu? Naša odpoveď je samozrejme áno. Predtým, ako začnete opravovať domáce spotrebiče, musíte poznať príčinu poruchy a tiež to, z čoho sa klimatizácia skladá. Hlavné poruchy klimatizačných zariadení budú uvedené nižšie:

 • množstvo vyrobeného chladu (tepla) klesá;
 • kvôli upchatému odtoku začne prúdiť kondenzácia;
 • klimatizácia sa nezapne a nereaguje na signál z diaľkového ovládača;
 • pri prevádzke zariadenia je nepríjemný zápach.

Všetky vyššie uvedené problémy je možné vyriešiť svojpomocne bez toho, aby ste sa uchýlili k pomoci sprievodcu. Dozviete sa, ako na to ďalej. Ale ak pochybujete o svojich schopnostiach, môžete zavolať majstra, ktorý diagnostikuje a urobí lacnú opravu klimatizačných zariadení v Moskve.

Pozri tiež:

Prečo kleslo množstvo vyprodukovaného chladu alebo tepla?

Prečo kleslo množstvo vyprodukovaného chladu alebo tepla?

Existuje niekoľko dôvodov pre tento problém, označíme najbežnejšie:

 • došlo k úniku chladiva. Môže sa to vyskytnúť náhodne, preto je potrebné skontrolovať utesnenie zariadenia a v prípade potreby doplniť palivo do systému freónom;
 • tepelné čerpadlo sa stalo nepoužiteľným alebo jeho súčasti. V takom prípade je potrebné vypočítať časť, ktorá sa stala nepoužiteľnou, a vymeniť ju;
 • sú možné výpadky energie v sieti. Často sa to stane, ak zariadenie nemá stabilizátor. Ak sa to stane, klimatizácia nefunguje a vôbec sa nezapne. Zvážte tento faktor pri inštalácii;
 • došlo k upchatiu systému čistenia vzduchu. Toto je najčastejšie najbežnejší problém a objaví sa, keď nie je zariadenie správne udržiavané. Preto sa odporúča filtre a ventilátory čistiť najmenej raz za šesť mesiacov.Proces čistenia je popísaný v návode na použitie, ak nie je k dispozícii, je možné ho nájsť na internete.

Pozri tiež - Ako si vybrať dokonalú klimatizáciu pre váš domov a byt

Ostatné poruchy klimatizácie

Taktiež sa môže upchať nielen systém filtrácie vzduchu, ale aj ďalšie časti klimatizácie. Ako už bolo spomenuté vyššie, je potrebné zariadenie čistiť čo najčastejšie, najmä v letnom období. Vzhľadom na to, že niektorí používatelia zabúdajú alebo vôbec nevedia, že je potrebné vyčistiť domáce spotrebiče od prachu a nečistôt, objavujú sa také problémy ako únik odtoku. Ak potrubný systém nečistíte od nečistôt, ktoré sa tam časom vytvorili, potom sa do vášho bytu dostane kondenzácia a môže sa objaviť nepríjemný zápach.

Ak sa klimatizácia nespustí a nereaguje na signály z ovládacieho panela, mali by ste skontrolovať aspoň napájanie zo siete. Ak kontrola ukázala, že v elektrickej sieti nie sú žiadne problémy, a zariadenie sa stále nezapne, odporúča sa skontrolovať batérie ovládacieho panela. Ak ich výmena nepomohla, je potrebná oprava ovládacieho panelu samotnej klimatizácie.

Pozri tiež - Odtokové čerpadlo pre klimatizáciu - pravidlá pre výber a inštaláciu

Kedy je potrebné zavolať špecialistu?

Kedy zavolať špecialistu

Ako zistíte, či sa vám oplatí svoje zariadenie opraviť svojpomocne? V akých situáciách je lepšie sa zariadenia nedotknúť a všetko nechať na špecialistu? V prípadoch, keď porucha klimatizácie:

 • ak dôvody uvedené vyššie nezodpovedajú vášmu problému;
 • ak nemôžete problém vyriešiť;
 • ak problém spočíva v zložitejších častiach zariadenia, ktoré sa nedajú vymeniť.

Opravy komponentov, ako je kompresor, nie je vždy možné opraviť sami, minimálne musíte mať dostatočné znalosti v elektrotechnike. Ak je na zariadenie záruka, je lepšie obrátiť sa na kvalifikovaného odborníka alebo servisné stredisko.

Ako zabrániť poškodeniu zariadenia

Pozri tiež - Ako si vybrať a nainštalovať držiak klimatizácie

Vo väčšine prípadov nemechanických porúch klimatizácie sa zobrazujú na displeji prístroja. Všetky moderné klimatizácie sú vybavené automatickým systémom prevencie porúch. Preto tiež stojí za to venovať pozornosť údajom na indikátoroch, aby sa zabránilo vážnemu poškodeniu.

Rovnako, ako už bolo spomenuté vyššie, je potrebné vykonávať preventívnu údržbu klimatizácie čo najčastejšie každý mesiac. Toto odporúča každý výrobca. Niektorí výrobcovia tiež poskytujú svoje služby pri údržbe domáceho vybavenia, čo je veľmi výhodné, ak na to nemáte vždy čas.

Nezabudnite na návod na obsluhu, ktorý je priložený ku každému zariadeniu, resp.

TOP 9 najlepších prenosných klimatizácií od spoločnosti Aliexpress

Výkon

Z vyššie uvedeného môžeme vyvodiť záver, že stále stojí za to opraviť chybnú klimatizáciu sami. A ak máte určité znalosti v tejto oblasti, ušetríte svoje peniaze, pretože služba nie je lacná. To platí najmä pre otázku, ako opraviť klimatizáciu vlastnými rukami.

Pozri tiež:

4389 0

Pridať komentár

Ako si vybrať

Recenzie

Opravy