Ako vyčistiť kotol sami

Ak patríte k tým mužom v domácnosti, v našej dobe vzácnym, potom nemusíte rozprávať, ako odvápniť kotol doma, to už viete! Tento článok je určený pre tých, ktorých doteraz tieto problémy príliš neprekvapili, ale práve teraz sa rozhodli ušetriť peniaze za volanie špecialistu.

Ale lepšie neskoro ako nikdy! Preto veľmi schvaľujeme vašu horlivosť a tento jednoduchý proces pre vás podrobne opíšeme.

Ako zistíte, či je potrebné kotol vyčistiť?

čistenie kotla

Najprv by ste mali vedieť, že preventívne čistenie ohrievača vody by sa malo vykonávať najmenej raz ročne. Ak ho čistíte každých šesť mesiacov, pre zariadenie je to ešte lepšie! A ak je lepší, tak aj tvoje vrecko, vieš. Kúpa nového vykurovacieho telesa alebo iných dielov, ako aj platba za prácu náhradného špecialistu, sú skutočne veľmi drahé.

Po druhé, existujú rôzne metódy určené na zlepšenie kvality vody a jej zjemnenie, aby sa kotol nemusel tak často čistiť. Tie obsahujú:

 • Filtre na mechanické čistenie na vstupe
 • Iónové alebo sorpčné filtre
 • Magnetické snímače vody
 • Katiónové prísady a iné prísady

Ale ani tieto produkty nečistia vodu stopercentne a bude stále potrebné ju mechanicky vyčistiť. Pravda, menej často.

Ale ak ste to jednoducho nevedeli a kotol je v prevádzke už dlhšiu dobu, pravdepodobne ste si začali všimnúť také znaky, ktoré priamo naznačujú, že nastal urgentný „čas“:

 • Všimli ste si, že spotreba energie sa výrazne zvýšila. V skutočnosti iba 1 mm vrstva stupnice zvyšuje spotrebu svetla o 10%, ale ročná vrstva 10 mm, a to o všetkých 70%!
 • Začali ste si všimnúť, že nádrž sa ohrieva veľmi pomaly. Je to spôsobené aj skutočnosťou, že sa na tienidle vytvoril veľký „kožuch“, ktorý výrazne bráni prestupu tepla. Okrem toho v tomto prípade kotol pracuje oveľa intenzívnejšie, ako je potrebné, a tým skracuje svoju životnosť.
 • Z kotla sú počuť určité zvuky a syčanie.
 • Ak je horčíková anóda a vyzerá výrazne tenšie, musíte ju okamžite vyčistiť.

Pozri tiež - Ako sami opraviť kotol?

Niekoľko slov o horčíkových anódach

Mnohí z nejakého dôvodu veria, že horčíková anóda je iba všeliekom. Povedzte, že ak to dáte, čistenie kotla vlastnými rukami už nie je potrebné. Takéto názory často počuť nielen od miestnych Kulibinov, ale dokonca aj od inštalatérov!

Ale tento názor je veľmi ďaleko od pravdy. Horčíková anóda je určená na ochranu nádrže pred koróziou! A prevádza tvrdé usadeniny soli na mäkké. To znamená, že ich čistenie bude pre vás jednoduchšie. Ale v každom prípade sa formujú.

Ako správne rozobrať a demontovať kotol

ako rozobrať kotol

Všetko záleží na tom, kde to máte. Ak sú v kúpeľni a jej ventily umiestnené nad samotnou miskou vane, nemusíte ju odstraňovať. Vytiahnite iba vykurovacie teleso ohrievača vody. Ak na toalete nad nádržou alebo v kuchyni, musíte ju odstrániť.

Preto popíšeme celý proces vrátane výberov:

 1. Vypustite horúcu vodu z kohútika na koniec
 2. Odpojte zariadenie od siete
 3. Uzavreli sme k nej prívod studenej vody
 4. Na výstupe horúcej vody sa odskrutkuje trubica a na toto miesto je pripevnená pružná hadica. Koniec musí byť podľa umiestnenia kotla spustený do vane, vedra alebo toalety.
 5. Odskrutkujeme potrubie so studenou vodou. Odtok bude trvať asi pol hodiny.
 6. Odstránime dekoratívny uzáver, pre ktorý sa najskôr odskrutkujú skrutky, a potom svorky indikátora.
 7. Odstránime uzemnenie a drôty. Tu vám môžeme odporučiť, aby ste si ich vopred odfotili, aby ste si pri zbieraní neskôr nič nepomýlili a skontrolovali východiskovú pozíciu.
 8. Kúpeľ zakryte veľkým kusom látky.
 9. Teraz je nádrž úplne pripravená na čistenie - vyberte ju a odneste do kúpeľa, predtým položeného. To ho ochráni pred poškriabaním a trieskami. Musíte to dať do ruky s kohútikmi.
 10. Uvoľnite svorku a vyberte termostat. Ak spozorujete, že gumové tesnenia sú pokryté vrstvou vodného kameňa a z tohto dôvodu sa neodlepujú, musíte na ne jemne klepnúť.

Ako a ako odvápniť vykurovacie telesá

odvápneniePo vytiahnutí budete veľmi prekvapení. Po takejto manipulácii na mnohých urobí dojem a navždy odmietajú piť vodu z vodovodu.

Vykurovacie teleso je také ošúchané a omietnuté a z nádrže vypadávajú špinavé častice nájazdu, hrdzavej farby.

Ale našťastie sa vykurovací článok na rozdiel od obličiek dá celkom ľahko vyčistiť. Ak sú usadeniny na ňom veľmi husté, môžete ich pomocou klieští potlačiť a úplne odklepnúť. Zvyšky je možné vyčistiť nožom.

A veľmi malé zvyšky - nejaký druh kyseliny. Alebo roztok kyseliny citrónovej alebo kyseliny octovej zriedený vodou. Namočte vykurovacie teleso na deň alebo menej a potom ho veľmi dobre opláchnite. Ak na kove zanecháte kyselinu, vyvolá to prudkú koróziu.

Proporcie: 2 vrecká s citrónom v 2 litroch vody. To znamená, že sa jedná o pomerne silné riešenie, ktoré vyjde.

Mimochodom, nezabudnite na ticho vymeniť horčíkovú anódu. Ak vidíte, že sa veľkosť výrazne zmenšila, je čas.

Ako čistiť suché vykurovacie teleso

Suché vykurovacie teleso nie je kovové alebo medené, ale iba keramické. Jeho čistenie sa nelíši od bežného. Len buď opatrný. Prirodzene by ste na ňu nemali klepať kliešťami.

Ako vyčistím nádrž?

Nádrž je tiež veľmi znečistená. Posvieťte si na baterku. Ak uvidíte znateľné vrstvy vodného kameňa, hlienu a iných nezmyslov, potom obvyklé opláchnutie z hadice nevypracujete.

Na trhu existujú rôzne čističe nádrží, najlepšie je ich používať. Môžete opláchnuť kyselinou citrónovou, ale koncentrácia by mala byť vyššia. Preto s najväčšou pravdepodobnosťou vyjde hotový výrobok lacnejšie.

Nestojí za to mechanicky čistiť, pretože steny nádrže sú veľmi náchylné na poškriabanie a najmenšie poškodenie povedie k tvorbe hrdze. A voda časom potečie hrdzavo ...

Teraz už viete, ako odvápniť ohrievač vody. A môžete predpokladať, že ste za takúto službu zarobili toľko, koľko si inštalatér účtuje. Šetrenie je koniec koncov to isté ako zarábanie!

Pozri tiež:

4020 0

Pridať komentár

Ako si vybrať

Recenzie

Opravy