Domov Starostlivosť Klimatizačné zariadenie Ako si sami čistíte klimatizáciu

Ako si sami čistíte klimatizáciu

Klimatizácie sú dnes veľmi bežným domácim spotrebičom. Šetria v lete pred horúčavou a pomáhajú chladným miestnostiam v chladnom období (modely pracujú pri teplotách do 5 a 20 stupňov pod nulou). Klimatizácie môžu čistiť vzduch a znižovať vlhkosť v miestnosti. Keď je klimatizácia v prevádzke, prechádza cez ňu veľké množstvo vzduchu.

Spolu so vzduchom sa do klimatizácie dostávajú prach a škodlivé častice. V priebehu času sa na častiach klimatizácie: filtri, výmenníku tepla a ventilátore nahromadí celá vrstva bahna. Hromadenie nečistôt a prachu zhoršuje činnosť klimatizácie a zvyšuje spotrebu energie. V špinavom prostredí sa tiež môžu vyvíjať plesne a baktérie. Vdychovanie takéhoto vzduchu je nebezpečné pre ľudské zdravie. Otázka: Ako čistiť klimatizáciu svojpomocne - jedného dňa sa pýta každý druhý vlastník zariadenia.

Ak záruka na domáci spotrebič ešte nevypršala, odporúča sa obrátiť sa na čistenie s odborníkmi. Keď záruka už vypršala, môžete zistiť všetky zložitosti a vyčistiť klimatizáciu vlastnými rukami. Je veľmi dôležité, aby sa klimatizačné jednotky čistili včas. Výrobcovia zariadení odporúčajú vlastné časy čistenia klimatizačných jednotiek pre každý model. Pretože frekvencia používania klimatizácií je u rôznych majiteľov odlišná, je potrebné zariadenie vyčistiť, keď sa znečistí. Pred každým začiatkom sezóny pri používaní domácich spotrebičov sa vykonáva povinné preventívne čistenie klimatizačných zariadení.

TOP 9 najlepších prenosných klimatizácií od spoločnosti Aliexpress

Značky naznačujúce urgentnú potrebu klimatizácie vyčistiť

samočistenie klimatizácie

Po zapnutí veľmi znečistenej klimatizácie sa môžu objaviť nasledujúce:

 • zvýšený hluk
 • únik kvapaliny
 • zlý zápach

Výskyt týchto znakov naznačuje, že znečistenie dosiahlo kritickú úroveň. Klimatizáciu je potrebné urgentne vyčistiť. Aby sa zabránilo vyššie uvedeným následkom, je nevyhnutná včasná údržba zariadenia.

Pozri tiež:

Z akých prác pozostáva čistenie zariadenia?

čistenie filtra klimatizácie
Údržba domácich spotrebičov sa vykonáva v dvoch blokoch - vnútornom a vonkajšom. Čistenie klimatizácie každého modelu je rozdelené do niekoľkých etáp: (Pozri tiež: Aký čistič klimatizácie zvoliť. )

 • čistenie (alebo výmena) filtra
 • čistenie vnútornej jednotky
 • preventívne čistenie vonkajšej jednotky

Zvážme podrobne každý typ čistenia

Čistenie filtra klimatizácie

Čistenie sa odporúča raz mesačne. Pred čistením si musíte pozorne prečítať návod na obsluhu klimatizácie, aby ste vedeli, ako správne vybrať filter. Ak chcete zhromaždiť uvoľnený prach, je lepšie natrieť papier (alebo fóliu) pod klimatizáciu na podlahe.

 1. Nezabudnite odpojiť zariadenie od siete.
 2. Odstráňte kryt klimatizácie a ochrannú mriežku.
 3. Vyberte a vyčistite filter.
 4. Na čistenie filtra sa používa vysávač.Ak je filter veľmi znečistený, musí sa opláchnuť pod tečúcou vodou (teplota nie vyššia ako 45 stupňov).
 5. Filter osušte (bez použitia horúceho vzduchu).
 6. Zostavte klimatizáciu.

Dôležité:

filter je možné umývať iba osemkrát (voda mení jeho kapacitu). Potom je pre efektívnu prevádzku klimatizácie nevyhnutná výmena filtra. Vreckové filtre sa nečistia samy. Jednoducho sa nahradia novými.

Čistenie vnútorného modulu rozdeleného systému

vnútorné čistenie klimatizácie

Ďalej, po filtroch je potrebné vyčistiť výmenník-výparník, je zodpovedný za ohrev a ochladenie vzduchu. Hlavná časť zariadenia - výparník klimatizácie, sa skladá z rúrok s freónom. Prúd vzduchu prechádzajúci cez rúrky je ochladený.Čistenie výparníka klimatizácie je veľmi dôležité pre efektívnu prevádzku zariadenia, vykonáva sa asi raz ročne.

Pri čistení je technik odpojený od napájacieho zdroja. Najskôr sa vyčistia ventilačné otvory na hornom kryte, potom sa odstráni kryt a ochranná mriežka. Prach z výmenníka tepla, potrubí a ventilov sa odstráni vysávačom. Na ťažko prístupných miestach sa split systémy čistia mäkkou kefkou, aby nedošlo k poškodeniu výmenníka tepla. Niekedy je potrebné vyčistiť ventilátor vnútornej jednotky. Aj na ňom sa usadzuje prach. Nie veľmi znečistený ventilátor sa dá ľahko vyčistiť štetcom navlhčeným v mydlovej vode.

Čistenie vonkajšej jednotky

Blok kompresora deleného systému je umiestnený na vonkajšej strane budovy. Profesionáli to rozoberajú. Môžete vyplachovať iba vonkajšiu časť jednotky bez otvorenia puzdra. Klimatizácia sa v sieti vypne. Najskôr sa pomocou mäkkej kefy odstráni prach a nečistoty, potom sa pod tlakom vody z vodovodu zvyšné nečistoty zmyjú. Prebytočnú vlhkosť je potrebné dôkladne utrieť handričkou. Pre efektívnu prevádzku klimatizácie sa vonkajšia jednotka čistí 1-2 krát ročne.

Dezinfekcia

Tento postup je povinný pri údržbe domácich spotrebičov. Pomocou rozprašovača sa antiseptické roztoky nanášajú na celý vnútorný povrch tela klimatizácie. Roztok sa nastrieka v niekoľkých fázach. Potom sa kompozícia odstráni mäkkou handričkou.

Pozri tiež - Princíp činnosti a zariadenie klimatizácie pre domácnosť

TOP 9 najlepších prenosných klimatizácií od spoločnosti Aliexpress

Účinnosť čistenia klimatizácie

Včasné jednoduché čistenie klimatizácie od nečistôt a dezinfekcie umožní:

 • vytvoriť priaznivú mikroklímu v miestnosti
 • šetrite energiu na chladenie (vykurovanie) miestnosti
 • predĺžiť životnosť zariadení.

Po vyčistení klimatizácie uvidíte, že nie je ťažké vyčistiť klimatizáciu doma. Nie je potrebné volať špecialistu. Túto prácu je možné vykonať nezávisle.

Pozri tiež:

7632 0

Pridať komentár

Ako si vybrať

Recenzie

Opravy