Domov Starostlivosť Veľké domáce spotrebiče Prečo bielizeň po praní v práčke nepríjemne zapácha?

Prečo bielizeň po praní v práčke nepríjemne zapácha?

Ľudia si kupujú práčku tak, aby ich oblečenie bolo nielen čisté, ale aby aj dobre voňali. Každá moderná práčka má funkciu na osvieženie vypranej bielizne. Stáva sa však, že jedného pekného dňa je po vypraní bielizeň čistá, ale vôňa z nej nie je najpríjemnejšia. Príčinou môže byť porucha práčky, použitie nevhodného čistiaceho prostriedku alebo zlá kvalita vody. Prečítajte si viac o dôvodoch, prečo bielizeň po praní v práčke nepríjemne zapácha, v tomto článku.

Príčiny nepríjemného zápachu

bielizeň po vypraní zle vonia

Existuje len málo dôvodov, ale ak sa neodstránia včas, môžu sa zmeniť na vážnejšie problémy. Prečo teda bielizeň páchne:

 • voda stojí vo vypúšťacej nádrži. Pravdepodobne najpopulárnejší problém, pretože niektorí ľudia ho úplne neodčerpajú alebo mu nevenujú pozornosť, takže na dne nádrže môže zostať špinavá voda zmiešaná s použitým práškom. Po chvíli z tejto zmesi vznikne nepríjemný hlien, ktorý sa pri ďalšom praní zmieša s čistou vodou a v dôsledku toho nepríjemný zápach;
 • upchatie odtokových potrubí, potrubí a odtokových filtrov. Voda nie je čistená a odvádzaná podľa potreby, preto zápach.
 • upchatie kanalizácie. Zápach z kanalizácie sa môže dostať do vnútra práčky a tento štipľavý zápach absorbuje bielizeň.
 • v dôsledku poruchy samotného stroja, to znamená, že miska na prací prášok je zle vymytá, v dôsledku čoho zvyšky prášku splesnivejú a sú pokryté hlienom, je v tom zodpovedajúco málo príjemné;
 • ak sa práčka dlhšiu dobu nepoužíva, môže voda stagnovať na stenách bubna. Môže sa na ňom tvoriť pleseň a nánosy. Je ťažké si ich nevšimnúť, ale existujú rôzni ľudia;
 • prášok je buď nekvalitný, alebo príliš dlho ležal a stratil svoje vlastnosti. Je tiež dôležité dodržiavať dávkovanie pri umývaní vecí, pretože prebytočný prášok sa nie vždy vymyje a môže zostať na stenách bubna. Stáva sa, že samotný prášok páchne, v tomto prípade je lepšie ho vymeniť;
 • jednotka je nainštalovaná v uzavretom priestore, ktorý je slabo vetraný a má dostatočnú vlhkosť, napríklad v kúpeľni.

Všetky tieto problémy je možné eliminovať nezávisle, hlavnou vecou nie je ich spustenie.

Pozri tiež - Tajomstvá zmäkčovania vody v práčke

Odstránenie príčin

príčiny nepríjemného zápachu

Ak bielizeň po vypraní nepríjemne vonia, je potrebné ju prirodzene vyprať, aby ste ju zbavili zápachu. Ak chcete zistiť príčinu tohto incidentu, musíte svoje auto starostlivo skontrolovať a niekedy bude dokonca potrebné ho demontovať. To všetko sa dá uskutočniť po etapách.

Najprv musíte skontrolovať odtokový filter. U väčšiny výrobcov je napriek rozdielom v modeloch umiestnený v spodnej časti zadnej strany. Samotný proces nie je časovo náročný, vyžaduje však osobitnú starostlivosť a presnosť. Po vybratí a predchádzajúcom vypustení vody môžete začať čistiť filter a jeho umiestnenie. Môžete ho vyčistiť akýmkoľvek čistiacim a čistiacim prostriedkom.

Stojí za to skontrolovať v prístroji prítomnosť prebytočnej vody, aby voda nestála a zodpovedajúcim spôsobom nezvädla.

Ďalej vyčistite nádobu na prášok alebo kyvetu. Je veľmi ľahké ho zohnať, takmer všetky stroje majú rovnaké zariadenie na podávanie prášku. Po vybratí by sa mal vyčistiť a umyť chemickými čistiacimi prostriedkami. Keď sa nádoba čistí, môžete pre ňu urobiť priehradku. Tiež má tendenciu sa špiniť. Ak nie je priehradka príliš znečistená, vymyje sa rovnakými prostriedkami alebo jednoducho vlhkou handrou. Po vyčistení a vysušení môžete všetko vrátiť späť.

Ďalším krokom je kontrola odtokového systému a samotnej kanalizácie. Je to ľahké skontrolovať bez písacieho stroja. Hneď ako vypustíte vodu, dávajte pozor na to, ako odchádza. Ak je tento proces veľmi pomalý, môžeme dospieť k záveru, že sifón je upchatý a je potrebné ho vyčistiť. Mali by ste tiež venovať pozornosť zápachu, pretože to je často dôkaz zanesenej kanalizácie. Potom môžete skontrolovať odtokový systém samotného zariadenia. Hadice sa tiež môžu upchať a spôsobiť hlien zvnútra. Všetky sú čistené saponátom a čistiacimi chemikáliami.

Posledná vec, ktorú treba skontrolovať, je gumové tesnenie na dverách poklopu. Tvorba plesní, usadzovania vodného kameňa a zvyškového hlienu môžu viesť po praní k problémom, ako je nepríjemný zápach. Guma sa dosť ťažko čistí, preto sú potrebné agresívnejšie látky, napríklad roztok síranu meďnatého a kyseliny citrónovej. Pomocou handričky môžete manžety upratať do pol hodiny. Tiež vám odporúčame, aby ste pre zbytkové čistenie vykonali suché umývanie s kyselinou citrónovou a octom. Po všetkých týchto postupoch môžete bielizeň vyprať a skontrolovať.

Ako sa môžete vyhnúť ďalším nepríjemným zápachom?

Tu vám poradíme iba periodickú profylaxiu. Zahŕňa kontrolu, opláchnutie a sušenie stroja po každom použití. Dvierka poklopu nemusíte zatvárať, pretože vo vnútri môže zostať vlhkosť, čo povedie k tvorbe plesní. Neukladajte veci do bubna práčky. Vôňa špinavej bielizne môže byť absorbovaná samotnou jednotkou a prenesená na už čistú bielizeň.

Dúfame, že vám tento článok pomohol zistiť dôvod, prečo bielizeň po praní v práčke zle vonia. Pri používaní domácich spotrebičov buďte opatrní.

Pozri tiež:

10498 2

2 myšlienky na tému „Prečo bielizeň po praní v práčke nepríjemne zapácha“

 1. Tatyana:

  Mám stroj SAMSUNG

 2. Ruslan:

  a mam LG. Po použití práčky (asi po 8 rokoch) som narazil na nepríjemný zápach. Rozhodnutie vyčistiť vnútorné priestory kyselinou citrónovou nefungovalo. Vôňa sa zhoršila. Problém som vyriešil úplným rozobratím práčky a vyčistením bubna a všetkých potrubí. Urobil som pre seba záver: k takémuto výsledku nie je potrebné viesť. Vnútorné priestory očistite kyselinou octovou alebo citrónovou.

Pridať komentár

Ako si vybrať

Recenzie

Opravy