Domov Starostlivosť Malé domáce spotrebiče Ako čistiť filtre vysávača

Ako čistiť filtre vysávača

Stav filtrov do značnej miery určuje kvalitu vysávača. Zanesený filter je jedným z najčastejších dôvodov, prečo vysávač začne pracovať hlasno a časom môže spôsobiť jeho poruchu. Vo vysávačoch sa používa niekoľko druhov filtrov, ktoré sa líšia spôsobom čistenia vzduchu. Preto to, či je možné filter z vysávača umyť, závisí od jeho konkrétneho typu. Pozrime sa, ako to správne vyčistiť, aby sa nám to nepokazilo.

Filtračné vrecko

Môže byť jednorazový (vyrobený z papiera) a opakovane použiteľný (zvyčajne vyrobený zo syntetickej tkaniny). Preplnený jednorazový vak musí byť zlikvidovaný a nemôže byť znovu použitý. Pri opätovnom použití sa môže jednorazové vrecko kedykoľvek zlomiť. Potom môžu všetky nečistoty spadnúť do motorového priestoru a deaktivovať motor.

Po použití musí byť vrecúško na opakované použitie dobre zrazené a potom umyté práškom (saponát). Po vysušení je vrecko pripravené na opätovné použitie.

Cyklónový filter

Skladá sa z veľkej plastovej nádoby (slúži na zachytávanie veľkých nečistôt, prachu) a niekoľkých jemných filtrov. Po použití musí byť nádoba demontovaná a každý filter musí byť vyčistený osobitne, v závislosti od jeho typu a vlastností. Veľká plastová nádoba na prach musí byť očistená od trosiek, dôkladne opláchnutá a vysušená.

Aquafilter

V umývacích vysávačoch sa filtračný systém skladá z aqua filtra (vodného filtra) a jemného filtra. Vo vodnom filtri je prach zvlhčený, potom sa jeho častice usadzujú na dne. Aquafilter je potrebné dôkladne umyť (môžete použiť špeciálne chemikálie, ktoré nekorodujú plasty), potom ho vysušiť a vložiť späť do vysávača.

Poradenstvo! Nádobu a filtre sa odporúča opláchnuť iba studenou vodou.

HEPA filtre

Je zvykom označovať jemné filtre, pretože poskytujú filtráciu vzduchu z 99,5% inklúzií (nečistôt). Zachytávajú nielen najmenšie prachové častice, ale aj zvieracie chlpy, rôzne alergény či dokonca mikroorganizmy.

Či je možné umývať HEPA filter pre vysávač - to sa dá objasniť prečítaním návodu na obsluhu. Sú dvoch typov - jednorazové a opakovane použiteľné. Existujú dva spôsoby, ako vyčistiť (obnoviť funkčnosť) opakovane použiteľného filtra HEPA:

  • Voda - opláchnite pod tečúcou vodou z vodovodu alebo sprchy, potom dôkladne osušte. Nepoužívajte pracie prostriedky. Nemožno ho použiť, kým úplne nevyschne, jeho priepustnosť vzduchu je výrazne znížená, čo vedie k strate sacieho výkonu a zvýšeniu zaťaženia bežiaceho motora.
  • Vzduch - fúkaný silným prúdením vzduchu, ktorý je nasmerovaný v opačnom smere ako je hlavný smer filtrácie. Papierové filtre HEPA je možné renovovať iba niekoľkokrát. Je potrebné mať na pamäti, že po vyčistení stráca svoje vlastnosti, v priemere - asi 15-20% po každej operácii obnovy.

Uhlíkový filter

Je to dosť zriedkavé, jeho hlavným účelom je absorbovať nepríjemný zápach. Vhodné pre majiteľov domácich miláčikov.Je to obdĺžniková kazeta naplnená aktivovanými filtračnými granulami. Životnosť je 2 - 3 mesiace a nezáleží na tom, ako aktívne sa vysávač používa. Pretože kazeta pohlcuje pachy, aj keď vysávač nefunguje. Tento filter je úplne jednorazový, jeho nízku prevalenciu vysvetľuje aj jeho vysoká cena - od 30 dolárov.

5518 0

Pridať komentár

Ako si vybrať

Recenzie

Opravy