Domov Inštalácia / Konfigurácia Vstavané spotrebiče Ako sami pripojiť varnú dosku k elektrickej sieti

Ako sami pripojiť varnú dosku k elektrickej sieti

pripojenie varnej dosky k elektrickej sietiVarné dosky sú u gazdiniek každým rokom čoraz viac žiadané. Pripojenie varnej dosky je oveľa ťažšie ako pripojenie konvenčnej dosky. Preto ľudia často hľadajú na internete informácie o tom, ako správne spojiť varnú dosku s vlastnými rukami.

Ako pripojiť akýkoľvek typ varnej dosky - elektrický, plynový, kombinovaný - vlastnými rukami. Pokyny a schéma zapojenia pre varnú dosku pre neprofesionálov.

Typy a výhody varných dosiek

  1. Plyn.
  2. Elektrické.
  3. Kombinované.

Plynové panely sa zvyčajne inštalujú do splyňovaných miestností. U takýchto zariadení počas prevádzky zriedka vznikajú problémy. Napríklad plynové varné dosky Bosch sa ľahko používajú a sú ideálne na každodenné varenie, ako aj na prípravu vynikajúcich jedál pre zvláštne príležitosti.

Typy a výhody varných dosiek

Elektrické varné dosky Bosch sú v poslednej dobe čoraz populárnejšie vďaka tomu, že sa povrch zahrieva takmer okamžite na požadovanú teplotu a z estetického hľadiska vyzerajú elektrické dosky lepšie ako plynové.

Kombinované varné dosky kombinujú všetky výhody prvých dvoch typov: môžete používať plynové horáky aj elektrické povrchy. Každý typ má svoju vlastnú špeciálnu schému pripojenia.

Rada:

Prečítajte si tiež: Ako nainštalovať varnú dosku do pracovnej dosky

Pripojenie elektrickej varnej dosky

Pred pripojením varnej dosky k elektrickej sieti musíte poznať jej výkon. Moderné elektrické varné dosky spotrebúvajú veľa elektrickej energie (až 7 kW), preto je dôležité adekvátne posúdiť stav elektrického vedenia, aby sa zabránilo poruche zariadenia aj náhodnému požiaru v dôsledku poruchy elektrickej siete.

Elektrické varné dosky sú dvoch typov:

  • štandard (s bežným kovovým diskom);
  • indukcia (ohrievajú iba povrch, na ktorom stojí riad).

Pripojenie elektrických varných dosiek

Napriek odlišnému princípu činnosti sa pripojenie elektrických varných dosiek riadi rovnakým princípom. Na pripojenie varnej dosky nie je vôbec potrebné volať čarodejníka. Ak budete dôsledne dodržiavať priložené pokyny, nebude ťažké pripojiť elektrický panel sami, a to ani pre neprofesionálov.

Prípravné práce

Z dôvodu úspory miesta je zvykom zabudovať do dosky kuchynskej súpravy elektrický panel. Aby ste to dosiahli, na mieste plánovaného umiestnenia musíte pomocou obdĺžnikovej pílky vystrihnúť obdĺžnik príslušnej veľkosti a tam postaviť varnú dosku.

Väčšina ľudí si vyberie tradičné pripojenie panelu ku káblu a zásuvke. Elektrikári však odporúčajú viesť samostatný vodič, špeciálne vybraný pre výkon zariadenia, priamo do spojovacej skrinky.

Rada:

Prečítajte si tiež: Ako si sami opravíte varnú dosku

Schéma zapojenia elektrického panelu

Štandardná svorkovnica varnej dosky, najmä varná doska Bosch, - buď indukčná alebo elektrická - má šesť kontaktov (uzemnenie, tri fázy - L1, L2, L3, dva nulové - N1, N2 a uzemňovací vodič - PE). Týmto spôsobom je pripojený bežný trojžilový kábel elektrického vedenia používaný v sieťach s napätím 220 V. Fázový vodič (zvyčajne červený, hnedý alebo sivý) je pripojený k jednému z prvých troch kontaktov L1-L3 (vopred prepojený prepojkami). Štvrtý a piaty kolík N1 a N2 sú tiež prepojené a je k nim pripojený neutrálny vodič (zvyčajne modrý). A tretie jadro kábla (žltozelená, žltá) je pripojené k uzemňovaciemu konektoru označenému špeciálnou ikonou PE.

V sieťach s napätím 380 voltov sa spravidla používa päťžilový drôt. V takom prípade odstráňte prepojky z prvých troch kontaktov svorkovnice a pripojte k nim trojfázové vodiče. Neutrálne a uzemňovacie vodiče sú inštalované rovnako ako v prípade trojžilového kábla. Pomocou takéhoto obvodu môžete efektívne distribuovať napätie, chrániť sa pred úrazom elektrickým prúdom a možným zapálením vodičov.

Schéma zapojenia elektrického panelu

Ďalšou možnosťou je zapojenie indukčnej a elektrickej varnej dosky do zásuvky. V štandardnej zásuvke je zem zvyčajne sústredená na ďalších dvoch kolíkoch. Potom indikátor napätia určuje fázový a nulový konektor (môžete použiť najjednoduchší tester skrutkovača: svetlo svieti - fáza, nesvieti - nula). Zostavte zástrčku a pripojte vodiče k svorkám, ako je uvedené v príkladoch vyššie.

Nie je teda ťažké pripojiť elektrický povrch sami. Stačí pochopiť najjednoduchšie princípy elektriny a zaujať zodpovedný prístup k podnikaniu.

Pripojenie plynovej varnej dosky

V pracovnej doske je zabudovaná aj plynová doska podobná elektrickej, ktorá predtým pomocou priamočiarej pílky vyrezala obdĺžnik požadovanej veľkosti. Pre uľahčenie kladenia pomocných komunikácií sa odporúča ponechať medzi doskou a stenou asi 5-6 cm.

Potom je potrebné zvoliť trysky príslušného priemeru. Ak máte centralizovaný prívod plynu, budete potrebovať niektoré trysky, ak je nainštalovaný valec, iné. Uťahovanie sa vykonáva plynovým kľúčom, po ktorom sa naskrutkuje roh adaptéra. Pretože takmer všetky varné dosky sú vybavené elektrickým zapaľovacím systémom, budete potrebovať flexibilnú ochrannú trubicu pre kábel zodpovedný za túto funkciu.

pripojenie plynovej varnej dosky

Po dokončení vyššie uvedených operácií sa varná doska vloží do vyrezaného obdĺžnika a zospodu sa upevní na špeciálne podpery. V hornej časti sú medzery medzi pracovnou doskou a panelom vyplnené tmelom alebo iným tmelom. Potom sa predtým nainštalovaný uhlový adaptér a výstup z plynového potrubia alebo valca spoja s pružnou vlnitou hadicou certifikovanou špecialistami na plynové služby.

Dôležité:

Všetky práce na prepojení centrálneho prívodu plynu s plynovou varnou doskou musia byť vykonané špecialistami na plynové služby vašej správcovskej spoločnosti.

Pripojenie varnej dosky kombinovaného typu sa vykonáva na základe rovnakých princípov, ktoré sa používajú na pripojenie elektrických a plynových varných dosiek. Nezanedbávajte bezpečnostné opatrenia, dôsledne dodržiavajte pokyny - potom môžete nezávisle a hlavne pripojiť varnú dosku s vysokou kvalitou.

11533 1

Jedna myšlienka na tému „Ako si sami pripojiť varnú dosku k elektrickej sieti“

  1. Gregory:

    Starú varnú dosku Zanusi som vymenil za novú. Nový sporák má štyri drôty, nie tri ako v starom. spojené farbou (modrá žltohnedá). Ostáva už len jedna čierna

Pridať komentár

Ako si vybrať

Recenzie

Opravy