Domov Inštalácia / Konfigurácia Klimatizačné zariadenie Inštalácia teplého sokla vlastnými rukami

Inštalácia teplého sokla vlastnými rukami

Ľudia, ktorí stoja pred výberom z dostatočne veľkého počtu možností, najefektívnejším spôsobom vykurovania domu, sa najčastejšie uchyľujú k tým možnostiam, ktoré poskytujú minimálnu počiatočnú investíciu, ktorá môže poskytnúť prijateľný koeficient prestupu tepla. Novým trendom v tejto veci bola inštalácia vyhrievanej soklovej lišty. V Európe sa tento systém používa asi dve desaťročia, čo naznačuje pomerne vysoký ukazovateľ efektívnosti. Elektrická soklová lišta je kovová konštrukcia, vo vnútri ktorej je nainštalované vykurovacie zariadenie, vykurovanie prebieha priamo pomocou infračerveného žiarenia. Tento systém môže pracovať v jednej verzii alebo v tandeme s batériami chladiča.

Inštalácia je možná na takmer akomkoľvek území, či už je to byt alebo letná chata. Ak sa rozhodnete pripojiť k majiteľom týchto jednotiek, ukážeme vám, ako si vlastnými rukami nainštalovať teplú vodu a elektrickú soklovú lištu.

Teplá soklová lišta

Teplá soklová lišta

Navonok všetky prvky jednotky nemajú žiadne zvláštne rozdiely v porovnaní s bežným soklom, najčastejšie sú vyrobené z hliníkového skladacieho krytu. Rozmery typických modelov teplých soklových líšt sú 14 centimetrov na výšku a tri na šírku. Vo vnútri je pomocou namontovaných konzol inštalovaný vykurovací článok, ktorý sa skladá z dvoch medených rúrok spojených mosadznými rebrami. Všetky vykurovacie jednotky sú spojené do jedného systému pomocou krimpovacích matíc alebo spájkovania natvrdo medenou spájkou. V rohových častiach sú prvky spojené pomocou medených alebo polymérových rúrok. Nemôžete sa obávať, že zariadenie časom zhrdzavie, pretože pri výrobnom procese výrobku sa používajú iba neželezné kovy, ktoré zase poskytujú vysoký koeficient prestupu tepla soklovej lišty.

Ako funguje teplá soklová lišta

Inštalácia teplého sokla sa vykonáva po celom obvode miestnosti, takže miestnosť je vyhrievaná hladko a rovnomerne. To je zabezpečené pomocou distribúcie tepla cez špeciálne otvory umiestnené v hornej časti zariadenia. Na ohriatie miestnosti na prijateľnú úroveň 20 - 24 ° C je potrebné hliníkové platne zahriať na teplotu 40 - 70 ° C.

Ďalším aspektom stojí za pozornosť! V porovnaní s klasickými radiátormi umiestnenými v určitej vzdialenosti od podlahy vytvára teplý soklový systém kúrenie takmer zo spodnej časti miestnosti.

Vykurovanie priestoru sa vykonáva vďaka prenosu tepla stenami, ktoré najskôr absorbujú teplo prichádzajúce zo soklových dosiek a potom sa z nich stanú pasívne zdroje tepla. Vďaka tomu, že sa teplo rovnomerne šíri po celej miestnosti, nebudete mať nikde chladné zóny.Inštalácia nábytku nebude mať v žiadnom prípade vplyv na činnosť zariadenia, účinnosť zostane rovnaká.

Typy teplých soklových líšt

Typy teplých soklových líšt

Podľa princípu činnosti sú jednotky rozdelené na elektronické a hydraulické.

Elektrická soklová lišta je vyrobená zo spárovaných rúr z medi, kde je v jednej z nich namontovaný kábel, z tepelne odolného materiálu so silikónovou izoláciou, zatiaľ čo v druhej je umiestnené nízkoteplotné výhrevné teleso s maximálnou teplotou vykurovania asi 60 ° Celzia. Regulácia teploty sa vykonáva pomocou elektrického senzora, termostatu. Produkt má špeciálnu svorku na uzemnenie, nemali by ste to zanedbávať.

Vo vodnej doske pôsobí destilovaná kvapalina alebo nemrznúca zmes ako teplonosná kvapalina. Tieto prvky sa ohrievajú pomocou kotla alebo zapojením do centralizovaného vykurovacieho systému. Táto metóda je ekonomickejšia ako elektrická soklová lišta, pretože druhá spotrebuje určité množstvo elektriny. Teplota sa reguluje pomocou termoventilu alebo v automatickom režime.

Venujte pozornosť! Vzdialenosť, na ktorú je možné predĺžiť vedenie vodnej lišty, je obmedzená na 15 metrov, ak je miestnosť väčšia, musia sa nainštalovať ďalšie autonómne kontúry.

Hovorme o výhodách a nevýhodách takéhoto systému.

Hovorme o výhodách a nevýhodách takéhoto systému.

Uveďme hlavné výhody tohto typu zariadenia:

 1. Princíp vykurovania miestnosti pomocou teplého sokla vo svojom princípe fungovania je vzdialene podobný teplej podlahe, ale proces inštalácie je menej náročný na prácu a oveľa ekonomickejší. Upozorňujeme, že v mnohých miestnostiach nemôžete nainštalovať podlahové kúrenie, najmä vodné podlahové kúrenie. Na inštaláciu soklovej lišty vám stačí úplne rovná stena. V prípade potreby môžete systém ľahko demontovať a nainštalovať na iné miesto.
 2. Pomocou teplého sokla môžete dosiahnuť priaznivú klímu takmer v každej miestnosti. Pomaly stúpajúce prúdy vzduchu nebudú tlačiť prach po miestnosti. Teplo sa nesústredí v hornej časti miestnosti, ale bude rovnomerne rozložené po celej miestnosti.
 3. Vďaka tomu, že steny budú pôsobiť ako clona prijímajúca teplo, môžete navždy zabudnúť na prítomnosť plesní a vlhkosti v miestnosti. Na priestranných presklených plochách sa nebude vytvárať kondenzácia.
 4. Inštalácia takého systému bežného človeka nespotí, pretože jednoduchosť montáže zaisťuje bloková konštrukcia, ktorá musí byť jednoducho vzájomne spojená a pripojená k napájaciemu alebo centralizovanému systému kúrenia.
 5. Vzhľadom na to, že sa prístroj nezahrieva na vysoké teploty, nemôžete sa obávať, že sa váš nábytok, tapety, záclony alebo iné predmety pre domácnosť stanú nepoužiteľnými.
 6. Soklová lišta nebude pre vašich hostí nápadná, bude sa harmonicky integrovať do vášho interiéru, pretože pred nákupom si môžete zvoliť farbu podľa svojich predstáv.

Poďme cez mínusy:

 1. Jednou z prvých nevýhod je suma potrebná na zakúpenie systému teplej soklovej lišty.
 2. Druhou nevýhodou elektrických soklových líšt sú ceny elektriny, pretože rastú každým dňom a pre normálnu prevádzku ich potrebujete značné množstvo.
 3. Systém teplej soklovej lišty nie je schopný okamžite vykurovať miestnosť, je navrhnutý tak, aby udržiaval teplotu v miestnosti.

Prípravné činnosti pred inštaláciou systému

Prvým krokom je výpočet požadovaného výkonu zariadenia a tiež výber typu zariadenia, vodného alebo elektrického. Počet požadovaných vykurovacích telies pre každú izbu bude individuálny a bude závisieť od podnebia, prítomnosti dvojitého alebo trojitého zasklenia v okenných otvoroch a tiež od oblasti, ktorú je potrebné vykurovať.Na zabezpečenie prijateľnej teploty v miestnosti je priemerná hodnota sto wattov na meter štvorcový. Ďalším plusom, pokiaľ ide o úspory, je prítomnosť izolácie vo vašom dome alebo byte, čo vám umožní výrazne ušetriť peniaze, pretože v tomto prípade je možné zakúpiť lacnejší systém alebo znížiť počet vykurovacích modulov. Na vzájomné spojenie prvkov sa odporúča použiť medenú spájku, pretože je schopná odolávať vysokému zaťaženiu a tiež zabezpečiť spoľahlivé utesnenie systému. Ak nie je možné túto metódu implementovať, je potrebné použiť závitové tvarovky. Prívod vody do systému z kotla sa musí vykonávať výhradne pomocou polymérových potrubí, najlepšie pomocou polyetylénových potrubí.

Proces inštalácie teplej soklovej lišty

Proces inštalácie teplej soklovej lišty

Predtým, ako vám povieme o vlastnostiach inštalácie elektrickej alebo vodnej soklovej lišty, najskôr zvážte všeobecné body:

 1. Pred začatím procesu inštalácie je potrebné označiť inštalačné čiary panelov, systém musí byť umiestnený vo vzdialenosti jedného centimetra nad úrovňou podlahy.
 2. Panel sa pripevňuje na stenu pomocou samorezných skrutiek s plastovými hmoždinkami. Na zadnej strane panelu sú zarážky určené na zabezpečenie požadovanej medzery (15 mm) medzi povrchom steny a systémom.
 3. Pre lepšiu tepelnú izoláciu medzi plášťom vykurovacieho telesa a povrchom steny je nalepená izolačná páska.
 4. Vyvŕtajte otvory pre upevňovacie konzoly pre konvektory. Najlepšie je použiť hmoždinky v krokoch po štyridsať centimetroch.

Elektrická soklová lišta

Pozor! Zariadenie má vysokú mieru spotreby energie, čo obmedzuje počet panelov použitých v jednom okruhu na 17 kusov.

 1. Kábel musí byť zapojený vo vnútri steny alebo môže byť inštalovaný vonku, ak je vodič izolovaný špeciálnou krabicou.
 2. Pripojenie prístroja k sieti sa musí uskutočňovať výlučne pomocou zariadení na reguláciu teploty. Je namontovaný na stene.
 3. Pred spustením je potrebné zariadenie nakalibrovať.

Vodná základná doska

 1. Pri prechádzaní rohov sa musia použiť špeciálne tvarované spojovacie rúrky.
 2. Pripojte zostavený systém k rozdeľovaču a spustite horúcu vodu.
 3. Po skontrolovaní netesností namontujte prednú soklovú lištu.

V tomto článku sme sa pokúsili vysvetliť hlavné body týkajúce sa inštalácie teplovodnej a elektrickej soklovej lišty, preštudovali sme hlavné body týchto manipulácií a vložili sme podrobné pokyny a inštaláciu vlastnými rukami.

4504 0

Pridať komentár

Ako si vybrať

Recenzie

Opravy