Domov Inštalácia / Konfigurácia Klimatizačné zariadenie Ako pripojiť termostat k infračervenému ohrievaču

Ako pripojiť termostat k infračervenému ohrievaču

V podmienkach moderného života je pri používaní nového vybavenia potrebné optimalizovať vybavenie používané na pohodlné a efektívne každodenné používanie. Patria sem prevádzkové prístroje, ktoré pomáhajú znižovať náklady na energiu, zvyšovať účinnosť a prevziať kontrolu nad celým vykurovacím systémom vášho domu. Príkladom takýchto zariadení sú termostaty pre infračervené ohrievače. O tom, ako pripojiť termostat k infračervenému ohrievaču, ako aj o tom, ako ho správne používať, sa dozviete v našom článku.

TOP 10 najlepších ohrievačov s Aliexpress

Technické vlastnosti a typy termostatov

termostat pre ohrievač

Aby ste teda mohli v skutočnosti začať s inštaláciou zariadenia, potrebujete vedieť a mať predstavu o jeho štruktúre a vlastnostiach. Je to nevyhnutné na to, aby ste čo najpresnejšie zistili účinnosť tohto alebo toho zariadenia pre vaše použitie.

Termostat, ako už jeho názov napovedá, reguluje teplotu v miestnosti. Robí to meraním teploty vzduchu v miestnosti a v závislosti od získaných výsledkov a nastavení už reguluje vykurovací systém. To znamená, že ak máte nainštalovaný jeden alebo viac ohrievačov, nezáleží na tom, ktoré dosiahli určitú teplotu a potom sa vypnú, potom je to práca nášho termostatu. Princíp činnosti je jednoduchý a nevyžaduje žiadne hlbšie znalosti.

V súčasnosti sú na trhu dva typy termostatov: elektronický a mechanický. Všetky vyzerajú ako malé škatule, často vyrobené z plastu. Vpredu je vždy regulátor teploty, aj keď existujú modely, kde je umiestnený zboku. Typ zariadenia závisí od výrobcu, modelu a podľa toho aj od jeho ceny. Mechanické regulátory teploty majú spravidla ovládanie vo forme kolieska alebo tlačidiel a elektronické sú vybavené dotykovým displejom alebo veľkou sadou tlačidiel a majú aj diaľkové ovládanie.

Výrobcovia odporúčajú používať mechanické termostaty, iba ak v miestnosti vždy niekto je. Elektronické sú v tomto ohľade inteligentnejšie a nepotrebujú neustále sledovanie.

Termostaty sú pripojené ku všetkým moderným vykurovacím zariadeniam a infračervené ohrievače nie sú výnimkou. Práve o nich bude reč v našom článku.

Pozri tiež - Ako si vybrať dokonalú klimatizáciu pre váš domov a byt

Inštalácia termostatu na IR ohrievač

inštalácia regulátora

Inštalácia takéhoto zariadenia ako termostatu nevyžaduje veľa znalostí v oblasti elektrotechniky, ale niektoré body musia byť známe. Napríklad musíte nájsť správne miesto na umiestnenie vášho spotrebiča bez ohľadu na jeho typ.Najlepšie je inštalovať na miesta s nízkou vlhkosťou, prístrojom sa to príliš nepáči, môžu byť chybné a po chvíli sa stanú všeobecne nepoužiteľnými, najmä pre mechanické prístroje, pretože elektronické prístroje sú viac chránené pred vonkajšími vplyvmi a sú utesnené. Neumiestňujte spotrebič do blízkosti zdrojov tepla alebo slnečného žiarenia, napríklad do blízkosti kuchynských sporákov, ohrievačov miest alebo pred otvorené okná. Toto je prvý krok pri inštalácii termostatu pre infračervené ohrievače - výber miesta inštalácie.

Nasleduje samotná inštalácia. Tento proces zahŕňa pripojenie zariadenia k sieti a ohrievaču. Pre správne vzájomné spojenie všetkých prvkov sa používa automatické relé, ktoré slúži ako zdroj energie pre vaše vykurovacie zariadenie, v našom prípade IR kúrenie. Existuje niekoľko schém, ktoré sa používajú na montáž termostatov, budú uvedené nižšie.

Pozri tiež - Aký typ ohrievača zvoliť pre dom alebo byt

Schémy zapojenia termostatu k ohrievaču

schéma zapojenia

Existuje niekoľko schém na pripojenie termostatu k vykurovaciemu systému, jednoduché aj zložité, ale môžete to urobiť sami. Najjednoduchšou možnosťou by teda bol okruh s jedným termostatom a jedným ohrievačom. Obvod je veľmi jednoduchý: stroj má dva páry kontaktov, jeden z nich je pripojený priamo k termostatu. Kontakty sú samozrejme nulové a fázové, tieto hodnoty by mali byť jasné každému, kto je v elektrotechnike oboznámený. Zvyšok dvojice drôtov je pripojený k ohrievaču.

Možnosť číslo dva je o niečo komplikovanejšia, pretože zahŕňa paralelné pripojenie ohrievača cez termostat. Táto metóda umožňuje pripojiť k termostatu niekoľko vykurovacích zariadení. Okruh je tiež celkom jednoduchý, ak na to prídete. Z automatického prepínača ide dvojica vodičov k termostatu a z neho elektrické vedenie kontaktov k vašim IR ohrievačom.

Najťažšie je schéma zapojenia, ktorá využíva aj jeden termostat pre niekoľko zariadení na vykurovanie miestnosti, rozdiel od druhého je však v samotnom pripojení. Na pripojenie tohto obvodu sa teda používa magnetický štartér a schéma zapojenia je individuálna. Existujú aj hotové schémy, stačí ich len vziať a nainštalovať, ale to vám nezaručuje stabilnú prevádzku systému. Táto možnosť je najpraktickejšia a najbežnejšia.

Pozri tiež - Ako si vybrať dokonalú klimatizáciu pre váš domov a byt

TOP 10 najlepších ohrievačov s Aliexpress

Výkon

Termostat pre infračervené ohrievače je vynikajúcim riešením pre vykurovací systém domácnosti, kancelárie a ďalších vecí. Pripojenie sa vykonáva nezávisle a pomocou sprievodcu. Ako pripojiť termostat k infračervenému ohrievaču, nájdete pokyny dodané so zariadením alebo ich nájdete na internete. Dúfame, že náš článok bol užitočný.

Pozri tiež:

5299 0

Pridať komentár

Ako si vybrať

Recenzie

Opravy