Domov Inštalácia / Konfigurácia Veľké domáce spotrebiče Aká je optimálna teplota pre mraziaci priestor?

Aká je optimálna teplota pre mraziaci priestor?

Európske normy vyžadujú niekoľko druhov mrazničiek v chladničke. To je dôležité pre bezpečné skladovanie potravín a tiež z hľadiska úspory energie. Normy RF naznačujú teplotu v komore od -18 do -24 stupňov, európsky prístup je správnejší.

Skladovanie potravín

Rôzne teplotné podmienky môžu rôznymi spôsobmi ovplyvňovať kvalitu a trvanlivosť rôznych výrobkov. Niektoré potraviny môžu zostať jedlé pri rôznych teplotách; pre ostatných životnosť závisí priamo od toho, ako sa nastavuje teplota v mrazničke počas skladovania. Príkladom druhého typu produktu je margarín, ktorý si zachováva svoje vlastnosti od 10 do 90 dní v závislosti od teploty skladovania.

Nie je ťažké vypočítať, že pri určitých výrobkoch nižšie teploty niekoľkonásobne zvyšujú trvanlivosť. Pri nákupe veľkých zásielok jednotlivého tovaru je vhodné skladovať teplotu skladu čo najnižšie, čo vyžaduje veľké chladiace komory s príslušnou teplotou. Podľa európskych noriem je teplota v mrazničke rozdelená do nasledujúcich tried:

  • asi 0 stupňov (0 hviezdičiek);
  • mínus 6 (1 hviezdička);
  • mínus 12 (2 hviezdičky);
  • mínus 18 (3 hviezdičky);
  • pod mínus 18 (4 hviezdičky).

Skladovanie potravín v mrazničke

Dostupnosť rôznych komôr vám umožňuje vybrať si chladničku, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám. Zameriavate sa na triedy mrazničiek, ktoré vám pomôžu vybrať najlepší model na skladovanie potravín.

Pozri tiež:

Mraziace mäso

Drvivá väčšina výrobkov uložených v chladničke sú mäsové výrobky. Pri teplotách pod 14 stupňov môže trvanlivosť mäsových výrobkov dosiahnuť až šesť mesiacov. Mäsové jedlá v 4-hviezdičkovej mrazničke je možné skladovať až tri mesiace. Zároveň sa skladovanie mrazeného mäsa pri teplote asi 8 stupňov pod nulou skracuje na jeden a pol týždňa.

Optimálna teplota v mrazničke na mäso

Správna teplota v chladiacom priestore pomôže dosiahnuť optimálnu trvanlivosť. Ak plánujete dlhšiu dobu skladovať mäsové výrobky, teplota by mala byť nižšia ako mínus 14 stupňov a trieda mrazničky nesmie byť nižšia ako 3 hviezdičky. Ak plánujete jesť mäso v krátkom čase, celkom sa hodí chladnička s teplotou asi 8 stupňov pod nulou. Je potrebné mať na pamäti, že udržiavanie chladu si vyžaduje vysoké náklady na energiu, preto je potrebné vypočítať ekonomickú uskutočniteľnosť.

Pozri tiež - Nuance výberu a inštalácie vstavanej chladničky

Kuracie vajcia v chladničke

Čím nižšia je teplota, tým dlhšia je trvanlivosť potravín. Toto pravidlo je známe mnohým, ale v niektorých prípadoch nefunguje, to je prípad skladovania kuracích vajec.Optimálna teplota na skladovanie je medzi 0 a mínus 2 stupňami, v tomto režime je možné vajcia skladovať až tri mesiace.

Predpokladá sa, že vajíčko možno dlho skladovať aj pri izbovej teplote, ale nie vždy to platí. Kuracie vajcia často zhasnú, čo vedie k nepríjemnému zápachu. Pri nízkych teplotách môže takýto výrobok jednoducho prasknúť, optimálna je teplota mínus 2 stupne. Na skladovanie tohto druhu potravín sú vhodné komory triedy 0.

Skladovanie rybích výrobkov

Ryby sú pre zachovanie svojej chuti jemnejšie. Optimálna teplota je v 3-hviezdičkovom mrazničke. Rôzne druhy rýb sa líšia trvanlivosťou, sladkovodné druhy sa môžu skladovať až šesť mesiacov a morské najviac štyri mesiace. Ak je teplota v mrazničke okolo 10 stupňov, životnosť rybích výrobkov sa zníži na polovicu. Trvanlivosť hotových rybích výrobkov sa znižuje na polovicu.

Lieky na mrazenie

Niektoré druhy liekov sa musia skladovať pri nízkych teplotách; bežné mrazničky nie vždy spĺňajú všetky požiadavky. Špecializované mrazničky majú presnú reguláciu teploty, zvukové a svetelné alarmy a špeciálne prevádzkové režimy. Takéto chladničky nespadajú pod všeobecne uznávanú klasifikáciu, pretože existuje veľa nuancií ich práce.

Ako uchovávať lieky v mrazničke

Náklady na chladničky s takými komorami sú oveľa vyššie, ale aká iná komora je schopná vytvárať teploty pod 30 stupňov. Stojí za to sa čo najviac starať o kvalitu skladovania liekov; chladničky s účinnou tepelnou izoláciou sú vhodnejšie pre oblasti s horúcim podnebím. Niektoré lieky je možné skladovať v bežných mrazničkách, preto by mala byť opodstatnená kúpa chladničky so špeciálnou komorou, nie vo všetkých prípadoch je opodstatnené jej použitie.

Pozri tiež - Tipy na inštaláciu mrazničky pre domácich majstrov

7500 0

Pridať komentár

Ako si vybrať

Recenzie

Opravy